Екс-українці в Ріо

12761-568x0-c25b1Тридцять перші Олімпійські ігри в Ріо-де-Жанейро вже перешугнули екватор. Розіграні перші комплекти нагород та встановлені нові світові рекорди.

Наша країна на цій Олімпіаді встановила антирекорд за кількістю учасників за всю історію участі України на головних стартах за чотириріччя. Але окрім 206 спортсменів, які виступають за нашу збірну від інших країн на Олімпіаді виступатимуть близько 30 спортсменів екс-українців, які раніше вже представляли нашу країну.

Давайте більш ретельно поглянемо на цей перелік:

За Росію у вітрильному спорті виступатиме кримчанин Максим Оберемко, котрий змагався  під прапором України протягом п’яти попередніх олімпіад, проте вище 12 сходинки не піднімався.

Микола Куксенков боротиметься за медалі у спортивній гімнастиці в якості капітана чоловічої збірної.

Костянтин Бакун і Наталія Гончарова представлятимуть Росію у волейбольному турнірі.

 Катерина Лісунова виступить за Росію у водному поло.

1032_2Азербайджан представить ціле сузір’я вихідців з України. Честь іншої країни захищатиме  єдиний повний олімпійський кавалер України Інна Осипенко-Радомська (котра здобула під синьо-жовтим прапором бронзу, два срібла та золото Олімпіади з веслування на байдарці і каное).

Валентин Дем’яненко теж  боротиметься за медалі у веслуванні на байдарці та каное під прапором цієї країни.

Гімнасти Олег Степко (здобув чотири медалі на Юнацьких Олімпійських іграх 2010 року у складі збірної України) та Петро Пахнюк (завоював у складі збірної України срібло Всесвітньої універсіади в Казані 2013-го).

20150616_14343962322705527761_750x500Борчиня Марія Стадник (для  Азербайджану здобула дві медалі Олімпіад у Пекіні і Лондоні, а також стала чемпіонкою світу в 2009 році).

Яна Алексєєва представлятиме Азербайджан в жіночому боксі (дворазова чемпіонка Європи та семикратна чемпіонка України, срібна призерка Європейських ігор під азербайджанським прапором).

Ростислав Пєвцов після зміни громадянства  вже встиг завоювати бронзу Європейських ігор у Баку, а в червні 2016-го виграв для азербайджанців першу в їхній історії нагороду чемпіонату Європи, посівши друге місце.

Анна Скидан з 2015 року представляє Азербайджан у змаганнях з легкої атлетики, і вже завоювала срібну медаль на Європейських іграх.

Ольга Панаріна представниця велотреку. Переїхавши до Білорусі, у 2011 році встановила світовий рекорд і виграла чемпіонат світу. Після невдалого виступу на Олімпіаді в Лондоні знов змінила громадянство, наразі виступає за Азербайджан.

Крім згаданих спортсменів на Олімпіаді в Ріо за Азербайджан у велоспорті виступлять екс-українці Максим Аверін та Олена Павлухина, в художній гімнастиці Азербайджан представить Марина Дурунда (уродженка Севастополя, в дитинстві переїхала на Кіпр, а звідти — в Азербаджан).

tmb_100010006ab4f6e7f8d8133cd70ee6e4ff77a19dЗа збірну Ізраїлю з легкої атлетики виступатиме Ганна Міненко-Князєва, яка змінила громадянство після того, як вийшла заміж за колишнього чемпіона Ізраїлю з десятиборства Анатолія Міненка (встигла вибороти для Ізраїлю срібло чемпіонату світу і бронзу Європейських ігор), та Маргарита Дорожон, котра у 2015 році вийшла заміж за громадянина Ізраїлю та змінила громадянство.

Ольга Ленська представлятиме Ізраїль  у змаганнях з легкої атлетики (біг з бар’єрами).

Ігор Ольшанецький представлятиме Ізраїль в змаганнях з важкої атлетики. Чоловік змінив громадянство в 2011, після чого ставав неодноразовим чемпіоном та рекордсменом Ізраїлю, переможцем і призером престижних міжнародних змагань, а тепер і виборов право виступити на Олімпіаді.

Аргентину на Олімпіаді вперше за півстоліття в сучасному п’ятиборстві разом з чоловіком представлятиме Ірина Хохлова. Ще влітку 2014 року вона виграла чемпіонат України, а вже через півроку вийшла заміж за аргентинського п’ятиборця Емануеля Сапату й змінила громадянство.

596571_w_300Вікторія Солнцева виступатиме за збірну Туреччини з плавання. У 2014 році перед чемпіонатом світу стало відомо, що рекордсменка України на 100 і 200-метрівці брасом, чемпіонка світу і Європи-2013 серед юніорів Вікторія Солнцева прийняла турецьке громадянство, отримавши турецький паспорт на ім’я Гюнеш Зейнеп, і завоювала право представляти свою нову батьківщину на чемпіонаті світу.

Шериф Ель-Шериф (тепер під прізвищем Османоглу) виступає за Туреччину у потрійному стрибку.

Руслан Наконечний представить Латвію в сучасному п’ятиборстві.

Сергій та Олег Тарновські захищатимуть прапор Молдови у веслуванні.

Честь Грузії відстоює Юлія Лобжанідзе в змаганнях з важкої атлетики.

Дмитро Прокопцов виступає за Чехію в настільному тенісі.

Олена Потапенко — за Казахстан в сучасному п’ятиборстві.

Сідаючи за написання цього посту, я в жодному разі не мав наміру піддавати критиці спортсменів або їх тренерів. Навряд ми зможемо об’єктивно оцінити причини такого вибору, і в жодному разі не можна міряти всіх однією міркою. Історія кожного варта окремої статті, а може й книги…

Але одне можна сказати однозначно: не останню роль у багатьох випадках зіграла державна політика у сфері спорту,  підхід до розвитку професійного та масового спорту, і подекуди відсутність чіткої та зрозумілої стратегії.

Проте не будемо про сумне. Пропоную поговоримо про позитивні приклади розвитку спорту, та наслідки для суспільства на прикладі більш успішних країн вже в наступній статті.

А поки поділіться своєю теорією успіху. Які кроки на Вашу думку зможуть дати поштовх для зміни ситуації на краще в нашій країні?

Громадський активіст та голова ГО “Молодіжні Ініціативи Закарпаття”.
Двічі майстер спорту.
Зацікавлення: програмування, біг, велоспорт, туризм, подорожі.
Друзі, наша діяльність напряму залежить від ресурсів якими ми володіємо. Фінансування нашої діяльності відбувається з благодійних внесків та добровільних пожертв членів громадської організації.
Якщо у вас виникає бажання допомогти, і стати співавтором наших проектів, відтепер зробити це набагато простіше!
  грн/місяць
comments powered by HyperComments